Glavnom uredniku "Jutarnjeg lista" gospodinu Tomislavu Wrussu

02.03.2006.

Poštovani,

u Vašem dnevnom listu od 2. ožujka 2006. objavljen je članak novinarke Ivanke Toma sa nadnaslovom Vrhovni sud za sankcije sucima koji ne rješavaju parnice više od 10 godina te naslovom Nemarni suci kažnjavat će se sa 7500 kuna od plaće.

Navedeni naslovi nad tekstom, kao i dio zaključaka koji su sadržani u samom tekstu nemaju temelj u izraženim stajalištima Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

Radi pravilnog informiranja čitatelja nužno je ukazati da je stupanjem na snagu novog Zakona o sudovima, 29. prosinca 2005. iz nadležnosti Ustavnog suda Republike Hrvatske odlučivanje o zahtjevima stranaka za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, u skladu s odredbama članaka 27. i 28. Zakona, u većoj mjeri preneseno u nadležnost sudova – Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske i županijskih sudova.

Prema odredbama navedenih članaka sudovi će odlučivati je li u konkretnom predmetu zahtjev podnositelja osnovan pa će u takvom slučaju odrediti rok u kojem sud pred kojim je postupak u tijeku mora odlučiti o pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi podnositelja zahtjeva te će tada odrediti i primjerenu naknadu koja pripada podnositelju zbog povrede njegovog prava na suđenje u razumnom roku.

Zbog toga navedene odredbe ne propisuju odgovornost sudaca već nalaganje plaćanja naknade državi. U skladu s time je i stajalište Vrhovnog suda Republike Hrvatske (izrečeno na seminaru za pripremu sudaca radi odlučivanja u ovim predmetima) da se u takvim postupcima treba pojaviti Državno odvjetništvo kao zastupnik države kojoj se nalaže isplata primjerene naknade koja pripada podnositelju zbog povrede njegova prava na suđenje u razumnom roku i kojoj je, kao i podnositelju zahtjeva, priznato pravo na žalbu.

To je smisao uključivanja Državnog odvjetništva u navedene predmete.

Dakle, niti u jednom stajalištu Vrhovnog suda Republike Hrvatske nije izrečena "ideja Vrhovnog suda" o uključivanju državnog odvjetnika u predmete u kojima će se odlučivati o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku kao pretpostavci "kažnjavanja" sudaca.

Odgovornost Republike Hrvatske za štetu koju u obnašanju sudačke dužnosti nanese sudac stranci svojim nezakonitim ili nepravilnim radom posebno je (kao i ranije) propisana odredbom st. 1. članka 106. Zakona o sudovima, kao i pravo Republike Hrvatske na povrat takve isplaćene naknade od suca (stavak 2. istog članka) samo kad je sudac štetu učinio namjerno ili iz krajnje nepažnje.

Molimo da objavite ovo priopćenje radi potpunog i pravilnog informiranja čitatelja.

Uz poštovanje

   
P R E D S J E D N I K
Branko Hrvatin, dipl. iur
.

 


vrh stranice