U Trieru, Savezna Republika Njemačka, održan seminar "Prethodni postupak"

17.05.2011.

Od 12. do 15. travnja 2011. u Trieru, Savezna Republika Njemačka, održan je seminar za visoke pravosudne dužnosnike Republike Hrvatske u suradnji Pravosudne akademije Republike Hrvatske sa Akademijom za europsko pravo (ERA) Savezne Republike Njemačke, a pod pokroviteljstvom Vojvode od Luxembourga.

Na seminaru su sudjelovali:

Suci Vrhovnog suda Republike Hrvatske:

  • gospođa Senka Klarić-Baranović,
  • gospođa Davorka Lukanović-Ivanišević,
  • gospođa Katarina Buljan
  • gospođa Vesna Vrbetić,
  • gospođa Renata Šantek

Suci Visokog trgovačkog suda u Zagrebu:

  • gospodin Mario Vukelić, predsjednik suda
  • gospodin Raul Dubravec

Sutkinja Upravnog suda Republike Hrvatske:

  • gospođa Dijana Vidović

Sudac Visokog prekršajnog suda u Zagrebu

  • gospodin Zoran Potočki, predsjednik suda

Zamjenici Državnog odvjetnika Republike Hrvatske:

  • gospođa Zlata Hrvoj-Šipek
  • gospodin Jozo Jurčević
  • gospođa Biserka Šmer-Bajt

Seminar je održan pod radnim naslovom "Prethodni postupak".

Na seminaru je dat pregled izvora prava Europske unije (dalje: EU), pa je tako bilo riječi o Osnivačkim ugovorima i drugim ugovorima koje su između sebe zaključile države članice, o aktima institucija EU koji se donose na temelju tih ugovora, a posebno praksi Europskog suda, te općim načelima prava EU. Dat je poseban prikaz temeljnih načela prava EU, vezano i za Povelju o temeljnim pravima.

Poseban je naglasak stavljen na objašnjenje uloge nacionalnog suca u europskom sustavu sudbene arhitekture, te izazovi s kojima će se nacionalni sudovi suočavati kada Republika Hrvatska stupi u članstvo EU od kojeg će trenutka nacionalni sudovi svih razina morati izravno primjenjivati pravo EU.

Izlaganja o primjeni prava EU obuhvaćala su objašnjenja pojmova nadređenosti prava EU, izravnog učinka prava EU (horizontalnog i vertikalnog) i to posebno izravnog učinka direktiva te posrednog učinka drugih izvora prava. U okviru toga, ukazano je i na načelo odgovornosti države za štetu zbog povrede prava EU od strane nacionalnog suda, uvjetima za nastanak te odgovornosti, kao i mogućnostima podnošenja tužbe protiv država članica.

Poseban naglasak u okviru seminara stavljen je na prethodni postupak koji obuhvaća postavljanje pitanja Europskom sudu vezana bilo za interpretaciju prava EU, bilo za njegovu valjanost. U okviru tog dijela bilo je riječi o predmetu i svrsi prethodnog postupka, te učincima prethodnih odluka. Ukazano je na što se može odnositi pitanje koje upućuje nacionalni sud (uvijek samo na interpretaciju europskog prava, a ne nacionalnog prava), tko može pokretati prethodni postupak, ovlasti podnošenja zahtjeva za tumačenje, te za ocjenu valjanosti. Ukazano je na situacije kada postoji obvezatnost podnošenja zahtjeva za tumačenje, ali i mogućnosti oslobođenja od obveze podnošenja zahtjeva. U okviru toga održana je i radionica, kada je na praktičnom primjeru uz aktivno sudjelovanje sudionika seminara obrađena metodologija sastavljanja zahtjeva Europskom sudu.

U okviru seminara obrađena je brojna sudska praksa Europskog suda kao što je prakticirana i primjena materijalnog prava EU.

U okviru seminara organiziran je posjet Europskom sudu sa sjedištem u Luxembourgu, gdje su sudionici prisustvovali usmenoj raspravi u predmetu spora diskriminacije u Austrijskom sustavu mirovinskog osiguranja, s time da je prethodno održan „brifing“ o tom predmetu spora.

Nakon usmene rasprave pravosudni dužnosnici imali su priliku razgovarati sa sucem koji je predsjedavao sudskom vijeću u navedenom sporu pred Europskim sudom, a nakon toga i sa nezavisnim odvjetnikom Europskog suda.

U okviru tog posjeta sudionici su se upoznali i sa funkcioniranjem postupka prevođenja svih dokumenata Europskog suda na jezike država članica, te je upriličen razgovor sa Voditeljicom odjela za prevođenje na engleski jezik.

ZAKLJUČAK:

Navedeni seminar pružio je sudionicima nužno potrebne opće informacije bitne za razumijevanje pravnog okvira Europske unije i učincima prava Europske unije u nacionalnom pravu država članica i obvezama nacionalnih sudova koja proizlaze iz europskog prava. Posebno je objašnjen prethodni postupak u kojem nacionalni sudovi postavljaju Europskom sudu pitanja vezana uz interpretaciju ili valjanost prava Europske unije te je vježbana osnovna vještina artikulacije prethodnih pitanja koja nacionalni sudovi postavljaju Europskom sudu uz vježbu primjene postojeće prakse Europskog suda te primjene materijalnog prava EU.

Navedeni seminar ispunio je očekivanja polaznika o stjecanju saznanja o komuniciranju nacionalnih sudova s Europskim sudom, kao što su i dobivena korisna saznanja o osnovama prava Europske unije.

Seminar je bio vrlo vrijedan doprinos u edukaciji pravosudnih dužnosnika u pripremi njihove buduće uloge koja se od njih očekuje kada Republika Hrvatska pristupi Europskoj uniji.

Organizacija seminara, uključivo sa prevoditeljskim timom, izlagačima na seminaru, visokim pravosudnim dužnosnicima Europskog suda, bila je na zavidnoj razini.

Davorka Lukanović-Ivanišević
sutkinja Vrhovnog suda Republike Hrvatske



vrh stranice