Održana je opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske

10.09.2003.

Održana je opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske, na kojoj je razmotren Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2003. godinu.
Pod predsjedanjem Ivice Crnića, u srijedu 10. rujna 2003. održana je opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske, koju čine svi suci tog suda. Razmotren je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2003., u odnosu na sredstva koja su predviđena za funkcioniranje sudbene vlasti.
Na sjednici je izraženo nezadovoljstvo činjenicom da je prijedlog rebalansa Državnog proračuna Vrhovnom sudu dostavljen tek u ponedjeljak 8. rujna 2003., te je time taj sud stvarno onemogućen da dade doprinos razmatranju ove problematike.
Na sjednici je izražena vrlo ozbiljna zabrinutost činjenicom da su pojedinim sudovima smanjena sredstva koja omogućuju stručno usavršavanje sudaca. To nije u skladu s ciljevima reforme pravosuđa koju je inaugurirala Vlada Republike Hrvatske. To tim više što su upravo nedavno izmijenjeni i uskoro će stupiti na snagu ili su već stupili na snagu brojni novi propisi koji uređuju postupanje nove nadležnosti sudova. Time se dovodi u pitanje i mogućnost izobrazbe sudaca za nove zadaće koje pred njih postavlja Hrvatski sabor kao zakonodavac.
Također je vrlo upitno smanjenje sredstava namijenjenih uređenju poslovnih prostora u više sudova. To znači da ti sudovi neće biti u funkciji. Time se onemogućuje jedan od ciljeva reforme pravosuđa kako ju je proklamirala Vlada Republike Hrvatske, tj. rješavanje zaostalih predmeta i ubrzavanje sudskih postupaka.
Bez namjere da se obuhvate svi problemi osiguranja poslovnog prostora za potrebe sudova osobito je ukazano da je stanje u zgradi Županijskog suda u Splitu takvo da prijeti mogućnost požara ili poplave iz uređaja za grijanje odnosno hlađenje.
Vrhovni sud Republike Hrvatske već je ukazivao na potrebu da se što prije obnove sudske zgrade u Vukovaru, koje su pretrpjele teška oštećenja u ratu.
Smanjuju se sredstva za preseljenje Upravnog suda Republike Hrvatske, koji sada zauzima dio prostora Vrhovnog suda Republike Hrvatske. To dovodi u pitanje razvoj djelatnosti Vrhovnog suda Republike Hrvatske, pogotovo na planu stvaranja Centra za sudsku praksu koji, uz ostalo, treba omogućiti da sve presude tog suda budu dostupne najširoj javnosti.
Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske ima već niz godina nedovoljan broj sudaca. Nastaju zaostaci i brojne zastare. Bez da se riješi pitanje poslovnog prostora u kojem će on djelovati takvo stanje će se vjerojatno samo pogoršavati.
I mnogi drugi sudovi rade u uvjetima koji ni približno ne udovoljavaju pretpostavkama za obavljanje sudbene funkcije.
Imajući na umu da su svim sudovima već smanjena sredstva zato jer je bilo potrebno osigurati novac za plaćanje šteta koje su posljedica suše, što su sudovi prihvatili kao gestu solidarnosti prema onima koji su stradali, očito je da i daljnje smanjivanje sredstava za potrebe sudbene vlasti dovode u pitanje mogućnost poboljšanja rada sudova na način koji bi omogućio da sudovi riješe zaostatke i učinkovito odlučuju u novo prispjelim predmetima.
Također je uočeno da nisu dostatno osigurana sredstva za povećanje stupnja sigurnosti na sudovima. Sudovi su, naime, izloženi i opasnosti od fizičkog nasrtaja na život i zdravlje, ne samo sudaca, već i stranaka i njihovih zastupnika. Opća sjednica Vrhovnog suda smatra da tom pitanju valja posvetiti posebnu pozornost kako bi se izbjegle moguće nesreće.
Opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske izražava nezadovoljstvo i činjenicom da nisu osigurana sredstva za isplatu dodatka na godine staža sudaca, što je Vlada najavila još u reformi pravosuđa iz srpnja 2003. Time se suci stavljaju u situaciju da se uopće ne vrednuje profesionalno iskustvo, jer su plaće početnika i plaće sudaca pred mirovinom, u sudovima istog stupnja, jednake.
vrh stranice